تبلیغات
محبت به عیسی مسیح - کندوکاوی در مسیحیت تبشیری
دوشنبه 11 فروردین 1393

کندوکاوی در مسیحیت تبشیری

   نوشته شده توسط: هادی عباسی    

به گزارش «شیعه نیوز»، حیات اجتماعی ایرانی از گذشته‌های بسیار دور با دین آمیخته شده و همیشه دین در حکم عنصری مهم، تأثیری اساسی در زندگی مردم ایران داشته است.

سرزمین ایران در طول تاریخ، ادیان گوناگونی به خود دیده که مهم‌ترین آن‌ها دین اسلام بوده است. دین اسلام، پس از ورود به ایران با حمله خلیفه دوم باعث تغییراتی اساسی در نگرش و سبک زندگی مردم شد.

ایران قبل از اسلام دارای پیروانی از دین مسیحیت بوده و در تاریخ آمده است که پس از میلاد عیسی مسیح(علیه السلام)، تعدادی از ایرانیان به همراه کاروان‌ هدایا به زیارت آن حضرت در اروشلیم مشرف می‌شدند و بعد از ظهور اسلام هم پیروان دین مسیح(ع) بعضا در ایران در حوالی مناطق صعب‌العبور و ییلاقی به همراه عده‌ای از یهودیان زندگی می‌کردند. اولین گروه مسیحیان پروتستان (شاخه میسیونری مسیحیت) در سال 1024 شمسی در ایران حضور یافتند و اقدام به فعالیت کردند و علاوه بر تبلیغ مسیحیت و جذب ایرانیان به آیین مسیح(ع)، اقدام به تأسیس مراکز خیریه‌ای مانند یتیم‌خانه‌ها، مراکز نگهداری سالمندان، بیماران خاص و نابینایان کردند.

گروه دیگری از مسیحیان در سال 1324 رسماً در ایران با نام خلیفه‌گری تهران و شمال اعلام موجودیت کردند و گستره فعالیت جغرافیایی آنان شامل استان‌های تهران، مرکزی، قزوین، زنجان، مازندران، گلستان و خراسان اعلام شد و فعالیت‌های میسیونری آن‌ها در 40 سال گذشته به صورت منظم‌تری ادامه یافت، در ابتدای انقلاب اسلامی، میسیونر‌های خارجی از کشور اخراج شدند و مدیریت کلیساهای پروتستان‌ با مدیریت رهبران مسیحی ایرانی و با هدایت میسیونر‌های خارجی ادامه یافت.

اما در حال حاضر، بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد، مباحث تئوریک در حوزه دینی افزایش یافته و کماکان نیز ادامه دارد و چالش‌هایی که دین در ایران بدان مبتلاست به اشکال گوناگون ظاهر شده است، یکی از آن موارد، بحث سکولاریزاسیون است. به غیر از این موضوع، آنچه در چند سال اخیر شاهد شکل‌گیری آن بوده‌ایم، گرایش به ادیان دیگر به خصوص مسیحیت است.

هرچند این امر ملموس نیست، اما افزایش آمار در این زمینه در مقایسه با سال‌های گذشته، زنگ خطر را برای ما مسلمانان به صدا درآورده است. در ادامه به منظور آگاهی بیشتر از این جریان، فعالیت و عملکرد آن در ایران مورد بررسی قرار می‌گیرد:

*تبلیغ و جذب مسیحیت در ایران

-هدف:

هدف مسیحیت در تبلیغ، جذب مسلمانان است.

-برنامه:

برنامه‌های جذاب، آماده‌سازی سخنران‌های توانمند، تبلیغ آزادی‌های مفرط، برنامه خاص برای جذب جوانان.

-روش‌های عضو‌گیری:

روش عضو‌گیری در مسیحیت به صورت هرمی است و افرادی که جذب می‌شوند خود به تبلیغ می‌پردازند. این در حالی است که افرادی که به مسیحیت می‌پیوندند از حداقل اطلاعات عقیدتی برخوردارند و تنها به صورت خودکار، به تکرار آموزه‌ها می‌پردازند.

-راه‌های جذب:

روش‌های جذب در مسیحیت تبشیری به دو دسته کلی تقسیم می‌شود که عبارتند از:

دیداری و شنیداری

1- تبلیغات تلویزیونی: تلویزیون ماهواره‌ای به صورت گوناگون نقش به سزایی در اعمال تبلیغات مسیحیت ایفا می‌کند. مجموعه‌های رسانه‌ای که به صورت شبکه‌ای و کاملاً هماهنگ به تحرک می‌پردازند با شیوه‌های گوناگون به صورت مستقیم و غیرمستقیم تبلیغات وسیعی را برای مسیحیت به مرحله اجرا در می‌آورند. از جمله شبکه‌ها و رسانه‌هایی که می‌توان به آنها اشاره کرد «محبت تی وی»، «نجات»، «امید ایران» و ... است.

عمده محورهای القای این تلویزیون‌ها شامل موارد زیر است:

-تبلیغات مسیحیت صهیونیستی: انجام تبلیغات ویژوه معتادان و معلولان با استفاده از تصاویر ساختگی و جعلی و انتشار موسیقی و تصاویر و نماهنگ‌های هیجان‌آور به صورت مداوم.

-نشان دادن مسیحیت به عنوان دینی فراگیر که توانسته تمامی نژاد‌ها را به خود جذب کند.

2- تبلیغات اینترنتی: برخی از ویژگی‌های منحصر به فرد اینترنت، زمینه‌ای را فراهم آورده است تا بسیاری از گروه‌ها و جریان‌های غیرقانونی از آن به عنوان وسیله‌ای امن جهت تبلیغ و جذب بهره‌برداری کنند. مبلغان مسیحی در اینترنت با حداقل 30 سایت رسمی در حال فعالیت هستند. تالار گفت‌وگوی این سایت‌ها به محلی برای جذب ایرانیان تبدیل شده است.

افراد، تبلیغ‌ها را دریافت و پس از مدتی به محافل خانگی دعوت می‌شوند. از کارکردهای دیگر اینترنت تشویش اذهان عمومی، انتشار اکاذیب و بزرگ‌نمایی است.

تبلیغ مستقیم

-تبلیغات شهری: تبلیغات شهری مسیحیت شامل طیف وسیعی از اقدامات می‌شود مانند: دیوارنویسی، ترسیم صلیب بر روی اماکن عمومی و خصوصی، توزیع سی دی تبلیغی رایگان نظیر «خدا محبت است»، «داستان خدا» و ...

همچنین توزیع رایگان کتاب‌هایی نظیر «حیات در مسیح»، «عیسی کیست»، «اصول اعتقادی ما»، «خدمت تعلیم» و ... از این دست اقدامات است.

-تبلیغات در کلیساهای خانگی: این کلیساها منازلی هستند که کیشیشان مسیحی و یا افراد مرتد تازه جذب شده، مالکیت و یا اجاره آنها را در اختیار دارند. این محل‌ها توسط سازمان‌های کلیسایی با مبالغ قابل توجهی اجاره داده می‌شود تا توسط مالک، امورات جذب افراد صورت گیرد. این مکان‌ها عمدتا شاهد رجوع جوانان تازه جذب شده هستند. برخی کتب، سی‌دی، جزوات، شب‌نامه‌ها و وبلاگ‌های اینترنتی در این اماکن تهیه، توزیع و به روز رسانی می‌شود.

-  اغواگران: گروه‌های مبلغ انجیل، طیف وسیعی از زنان را در اختیار دارند و از این گروه برای جذب افراد مذکر بهره‌‌برداری می‌کنند. این گروه از افراد با سخنرانی و تبلیغ چهره به چهره در محافل به جذب جوانان اقدام می‌کنند.

*جامعه هدف

سازمان‌های تبلیغات مسیحیت با تشکیل گروه‌های متعدد در کشور با انجام تبلیغات به صورت تخصصی علیه اقشار و گروه‌های سنی مختلف جامعه به خصوص 18 تا 20 سال و 20 تا 25 سال به جذب می‌پردازند. این گروه‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

دانشگاهیان: با توجه به نقش و تأثیرات متقابل و بسیار مهم دانشگاهیان در تحرک جریان مسیحیت، سهم عمده‌ای از مجذوبان را دانشگاهیان (البته در سطوح پایین دانشجویی) تشکیل می‌دهند. البته اغلب دانشجویان مسلمان از زیر پا گذاشتن شریعت مبین اسلام پرهیز دارند و تنها گروه اندکی دچار این انحراف عقیدتی شده‌اند.

معتادان: فعالیت این گروه به دلیل گسترش معضل اعتیاد در کشور، بسیار گسترش یافته است در حقیقت با توجه به اینکه سیستم ترک اعتیاد مذکور نشأت گرفته از کشورهای غربی است، متولیان این گروه، از مسیحیت به عنوان عامل معنوی استفاده می‌کنند. به عبارتی معتادان اغلب دارای نارسایی‌ها و خلأهای معنوی هستند و شبکه تبلیغات مسیحیت عزم جدی برای جذب این گروه آسیب‌دیده به کار بسته است. نکته حائز اهمیت آنکه افراد مذکور با اغفال جوانان در حال ترک اعتیاد، ایشان را جهت ترک به بیرون از شهری که در آن ساکن هستند، انتقال داده‌اند و تسلط کاملی بر آن‌ها دارند.

اقشار آسیب‌پذیر و بزهکاران: دختران فراری، کودکان کار، افراد بزهکار و ... به دلیل عدم برخورداری از پشتیبانی معنوی و مادی مورد بهره‌برداری مبلغان مسیحیت قرار می‌گیرند. این افراد با استدلال اینکه یکی از حواریون عیسی مسیح(ع) «فاحشه» بوده است و عیسی(ع) او را دوست می‌داشته است، نسبت به جذب زنان فاسد به مسیحیت اقدام می‌کنند و بعضاً پس از جذب، از همین افراد برای توزیع انجیل در معابر استفاده می‌کنند.

افراد بی‌عقیده: تلاش مبلغان مسیحیت بر روی افرادی که باور مشخصی ندارند به صورت محسوس قابل مشاهده است، آن‌ها گاهاً در جذب اینگونه افراد، موفق هستند، زیرا به آن‌ها باورهایی را می‌دهند که هیچ الزام مشخصی را برایشان به همراه ندارد.

مخالفان سیاسی: مخالفان سیاسی جهت جبران خسارات مادی و معنوی شان در قبال برقراری حکومت اسلامی بهترین راه را در زمینه عقیدتی حرکت در مسیر مسیحیت انحرافی می‌یابند. شواهد بسیار زیادی از گرویدن سلطنت‌طلبان، گروه‌های رادیکال دانشجویی، اعضای سازمان‌های برانداز مسلح و ... در این زمینه موجود است.

*مراحل عضو‌گیری

افراد پس از دریافت پیام بر اساس روش‌هایی که توضیح داده شد، مراحل زیر را برای عضو‌ شدن طی می‌کنند.

مرحله اول- تماس اولیه: مخاطبان تلویزیون فارسی‌زبان اغلب با خارج کشور تماس برقرار کرده و توسط مجریان و اپراتور‌های تلفن به یکی از کلیساهای خانگی و کشیش‌های فعال معرفی می‌شوند. در خصوص سایت‌ها و مراجعان حضوری نیز شماره همراه کشیش در اختیارشان گذاشته می‌شود و پس از برقراری اولین تماس طی چند مرحله مذاکره تلفنی به مراسم دعوت می‌شوند.

مرحله دوم- دعوت به محافل: افراد جذب شده در این مرحله با در نظر گرفتن بضاعت مالی سفر برای مسافر یا مجموعه هدایت‌کننده، به یکی از محافل داخل و یا خارج دعوت می‌شوند. جلسات داخلی در منازل یاد شده موسوم به کلیسای خانگی که اغلب در مناطق مرفه شهرهای بزرگ قرار دارد، برگزار می‌شود. جلسات خارجی هم جهت برنامه‌سازی برای برگزاری جلسات بزرگ کلیسایی برپا می‌شود. عمده مهمانان این جلسه با هزینه سازمان‌های تبلیغی مسیحیت سفر و اقامت می‌کنند.

مرحله سوم- فعال‌سازی: در این مرحله سازماندهی جذب‌شدگان در گروه‌های محفلی به صورت منسجم تحت نظر فرد مشخصی در هر شهر یا منطقه صورت می‌پذیرد. پس از مدتی افراد جذب شده بعد از طی مراحل فشرده آموزشی به عواملی برای عضو گیری و جذب افرادی که باید به صورت هرمی فعالیت کنند تبدیل می‌شوند.

*شگردهای تبلیغی

استفاده از عناوین «روحانی» و «طلبه» برای تخریب اسلام و تبلیغ مسیحیت: یکی از شگردها، استافده از عناوینی نظیر روحانی و طلبه است؛ افراد ادعا می‌کنند که مدتی در کسوت روحانیت بوده و اکنون پشیمان شده‌اند.

عشق منحرف: در این شیوه به سبب عشق ورزیدن، هر گناه و هرگونه رسم منحرف‌کننده فرهنگی در یک میهمانی شبانه و... توجیه پیدا می‌کند.

محبت ظاهری: محبت ظاهری از ارکان شگردهای تبلیغاتی آنان است. نام‌گذاری شبکه‌های تلویزیونی، سایت‌ها، کتب و سی‌دی‌ها نیز بیانگر استفاده مبلغان از شعار محبت در کانون تبلیغات مسیحیت است.

تظاهر امید به آینده: از دیگر محورهایی که مورد توجه قرار می‌گیرد تظاهر به امید است. در حقیقت گردانندگان تبلیغات دریافته‌اند که انسان امروزی نیازمند امیدواری است و از این دریچه نهایت تلاش خود را برای مرتبط ساختن امید به آینده جهت دعوت افراد به مسیحیت به کار می‌بندند.

تظاهر به مثبت‌اندیشی: سیل گسترده نظریات مثبت‌اندیشانه اگرچه حاوی نکات سازنده نیز است اما کانون تولید و پرورش این مباحث در جریان تبلیغ کلیسایی قرار دارد. آن‌ها می‌کوشند با تظاهر به مثبت‌اندیشی خلاء معنوی عمیق پیروان را پر کنند.

شادی کاذب: عنصر شادی در تبلیغات مسیحیت نقش کلیدی دارد. شاد زیستن در این جریان یعنی گوش دادن به موسیقی پاپ، خواندن سرودهای دسته جمعی، بوسیدن یکدیگر، رقص و ... این اقدامات که با فرهنگ ایرانی و اسلامی سازگار نیست، مکرراً تبلیغ می‌شود.

ادعای معجزه: تصاویر و متن‌های تولید‌شده شبکه‌های تبلیغالتی مسیحیت عمدتاً شامل یکسری معجزات مورد ادعای این جریان است، زنان و پیرانی که از بیماری‌های سخت نجات یافته‌اند، بیشترین حجم این گونه تبلیغ‌ها را به خود اختصاص می‌دهند. در حقیقت این دسته از مروجان امیدوارند با بزرگ‌نمایی و دروغ‌پردازی پیرامون احتمال انجام معجزه در قبال بیماران، طمع ناآگاهان را در جذب به مسیحیت برانگیزند.

ادعای کشف و شهودهای دروغین: ادعاهای کشف از کیشیشان تلویزیونی و خانگی آن‌قدر تکرار شده است که سبب شده حتی بسیاری از گروندگان تازه وارد نیز ادعای کشف و شهود کنند.

*آسیب‌ها

به طور خلاصه عمده آسیب‌هایی که فعالیت مبلغان مسیحیت بر پیکره فرهنگی کشور وارد کرده است، شامل موارد زیر می‌شود:

دانشگاه

-کمرنگ شدن علایق و اعتقادات مذهبی دانشجویان مسلمان.

-گسترش انحرافات فکری و اخلاقی در بین برخی دانشجویان که یکی از مظاهر آن بدحجابی است.

-شکل‌گیری محافل و گروه‌های غیرقانونی دانشجویان.

جامعه

-ترویج انحرافات اخلاقی و فرهنگی با عنوان شادی.

-از دست دادن روحیه غیرت و تعصب دینی در سطوح جامعه.

-ترسیم فضای یاس‌آلود از آینده جوانان کشور و باورهای مذهبی ایشان.

-جذب اقشار آسیب‌دیده و آسیب‌پذیر.

*تهدیدات


-برقراری ارتباط تلفنی و اینترنتی سریع با خارج از کشور که موجبات جذب افراد به سازمان‌های جاسوسی غرب را با انگیزه مذهبی فراهم می‌آورد.

-افزایش مسافرت‌های قانونی و غیرقانونی اتباع جمهوری اسلامی ایران به محافل مشکوک در کشورهای بیگانه.

*راه‌های مقابله


-اطلاع‌رسانی به گروه‌های آسیب‌پذیر به گونه‌ای که موجبات تبلیغ مسیحیت را فراهم نیاورد.

-اطلاع‌رسانی و آگاهی‌بخشی وسیع و موثر به اساتید و مدرسان دانشگاهی.

-راه‌اندازی پایگاه‌های اینترنتی مؤثر و فعال در این زمینه.

-پاسخگویی صبورانه به شبهات دانشجویان.

مصداق‌هایی در رابطه با فعالیت گروه مسیحیت تبشیری در ایران

تبلیغ مسیحیت توسط مسافران در مترو: با شدت گرفتن برنامه‌های ماهواره‌ای و اینترنتی به منظور تبلیغ و ترویج ادیان دیگر در میان مسلمانان و شیعیان، این روزها فضای مترو و تاکسی‌ها نیز به عرصه تحرک جدی عاملان این تهاجم فرهنگی تبدیل شده است. در یکی از این موارد تبشیری، خانمی با ظاهری آراسته و با خوشرویی در مسیر متروی قلهک ضمن حضور در واگن ویژه بانوان و در دست داشتن یک انجیل میان مسافران به تبلیغ دین مسیحیت پرداخت. وی می‌گفت: دین مسیح، دین محبت است. در کتاب انجیل آمده است که حتی اگر دشمن یک سیلی روی صورتت زد، آن طرف صورتت را نیز به طرفش بگیر تا به آن نیز سیلی بزند، در حالی که علی ‌بن ابی‌طالب موضوع قصاص را مطرح کردند و معنای حقیقی دشمن را به شیعیان تعریف نکرده است. اگر به عمق انجیل پی ببرید، خواهید یافت که دین مسیح کامل‌ترین دین است.

تبلیغ مسیحیت تبشیری بین مسافران ایرانی: به تازگی در یکی از پروازهای یک شرکت داخلی مشاهده شده که افرادی به توزیع کتب و نشریاتی در راستای تبلیغ مسیحیت صهیونیستی اقدام کرده‌اند. در همین زمینه کتابی با عنوان «آیا خدا واقعاً به ما توجه دارد» چاپ کشور ایتالیا توزیع شده است. نوروز امسال نیز توزیع کتب تبلیغ مسیحیت، به ویژه انجیل در فرودگاه‌های خارجی در بین مسافران ایرانی افزایش بسیار چشمگیری داشته است.

ترفند جدید مسیحیت تبشیری برای جذب مسلمانان: به تازگی فعالیت مسیحیت تبشیری در فضای مجازی شدت یافته است. انتشار جزوات و مجموعه‌های صوتی منتسب به گروه‌های تبشیری با موضوعات ایرانیان در کتاب مقدس، چگونه مسیحی شوم؟ و ازدواج و طلاق در مسیحیت دارد.

یکی دیگر از فعالیت گروه‌های تبشیری برای جذب جوانان ایرانی، دادن وعده پناهندگی به آنان در صوت پذیرش آیین مسیحیت است، موضوعی که به صورت رسمی در ادارات مهاجرت سه کشور اروپایی در دستور کار قرار گرفته است و با نظارت کشیشانی از کلیسا اجرا می‌شود.

منبع: فارس 


http://sunraisedcbd.com/
پنجشنبه 14 شهریور 1398 ساعت 13 و 01 دقیقه و 01 ثانیه
It's really a great and useful piece of info. I'm glad that you shared this
useful information with us. Please stay us up to date like this.
Thanks for sharing.
http://blingee.com/profile/carstensen71newell
پنجشنبه 27 تیر 1398 ساعت 03 و 14 دقیقه و 39 ثانیه
Hello.This post was extremely remarkable, especially because I was investigating
for thoughts on this topic last Sunday.
https://www.file-upload.com/8dvr12pv50b1
پنجشنبه 27 تیر 1398 ساعت 02 و 19 دقیقه و 35 ثانیه
I like this web blog very much, Its a real nice billet to
read and obtain information.
http://bml.ym.edu.tw/tfeid/userinfo.php?uid=839597
پنجشنبه 27 تیر 1398 ساعت 01 و 57 دقیقه و 25 ثانیه
Definitely believe that that you stated. Your favourite reason seemed to be at the net the
easiest thing to take into accout of. I say to you, I definitely get annoyed even as
folks think about worries that they just do not realize about.
You managed to hit the nail upon the highest and defined out the whole thing without having
side effect , other folks can take a signal. Will likely be again to get more.
Thanks
https://openload.co/f/SocH3-HC6WA/The_Best_Mens_natual_Skin_Care_Is_Natural_And_Consists_Of_These_Ingredientszfsma.pdf
پنجشنبه 27 تیر 1398 ساعت 01 و 11 دقیقه و 21 ثانیه
I wanted to thank you for this fantastic read!!
I definitely loved every bit of it. I have got you saved as a favorite to check out new things you post?
https://www.sendspace.com/file/gm385f
پنجشنبه 27 تیر 1398 ساعت 00 و 45 دقیقه و 49 ثانیه
Excellent post. I was checking continuously this blog and I'm
impressed! Extremely helpful information particularly the last part :
) I care for such info a lot. I was seeking
this particular information for a very long time.
Thank you and best of luck.
https://jensby03jensby.tumblr.com/post/185736343775/ketogenic-diets-and-reduction-and-bodybuilding
پنجشنبه 27 تیر 1398 ساعت 00 و 20 دقیقه و 41 ثانیه
Wohh exactly what I was searching for, regards for putting up.
http://adfoc.us/x71879711
چهارشنبه 26 تیر 1398 ساعت 23 و 35 دقیقه و 09 ثانیه
Hi! Someone in my Myspace group shared this website with us so I came to look it over.
I'm definitely loving the information. I'm book-marking and will be tweeting this to my followers!

Excellent blog and excellent design and style.
https://weheartit.com/juel60bridges
چهارشنبه 26 تیر 1398 ساعت 23 و 20 دقیقه و 03 ثانیه
A lot of thanks for all of your efforts on this blog. My daughter enjoys participating in research and it's easy to understand why.
We learn all concerning the lively means you render efficient thoughts on this blog
and as well as increase response from the others on this concern so our
own daughter is discovering a whole lot.
Have fun with the rest of the year. You're the one performing a fabulous job.[X-N-E-W-L-I-N-S-P-I-N-X]I am really inspired along with your writing abilities as
neatly as with the format to your blog. Is this a paid subject or did
you customize it yourself? Anyway stay up the excellent quality writing, it's rare to see a nice blog like this one nowadays.
https://www.fanfiction.net/u/12454670/
چهارشنبه 26 تیر 1398 ساعت 23 و 12 دقیقه و 32 ثانیه
Hey I know this is off topic but I was wondering
if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my
newest twitter updates. I've been looking for a plug-in like this for quite some time
and was hoping maybe you would have some experience with something like
this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy reading your blog
and I look forward to your new updates.
https://www.fanfiction.net/u/12458871/
چهارشنبه 26 تیر 1398 ساعت 23 و 03 دقیقه و 27 ثانیه
I am sure this article has touched all the internet users, its really really pleasant paragraph on building up new
website.
https://foursquare.com/user/542354265/list/skin-care-enhance-your-pretty-look
چهارشنبه 26 تیر 1398 ساعت 22 و 53 دقیقه و 54 ثانیه
Hi, Neat post. There's a problem together with your site in internet explorer, would
test this? IE nonetheless is the marketplace chief and a good section of people
will leave out your fantastic writing due to this
problem.
https://is.gd/JeTwFS
چهارشنبه 26 تیر 1398 ساعت 22 و 46 دقیقه و 19 ثانیه
It's an amazing post in favor of all the online viewers;
they will obtain benefit from it I am sure.
http://tinyurl.com/kaxrww65
چهارشنبه 26 تیر 1398 ساعت 22 و 43 دقیقه و 08 ثانیه
The very next time I read a blog, I hope that it doesn't fail me just as much as this particular one.
I mean, Yes, it was my choice to read through, but I genuinely believed you would
probably have something interesting to talk about.

All I hear is a bunch of moaning about something that you could
possibly fix if you were not too busy searching for
attention.
https://buzzon.khaleejtimes.com/author/baggestentoft26/
چهارشنبه 26 تیر 1398 ساعت 22 و 42 دقیقه و 43 ثانیه
Awesome things here. I'm very satisfied to peer your article.
Thank you so much and I am taking a look ahead to contact
you. Will you please drop me a mail?
https://www.shapeways.com/designer/tranberg63welch
چهارشنبه 26 تیر 1398 ساعت 22 و 37 دقیقه و 39 ثانیه
I like this site it's a master piece! Glad I noticed this on google.
https://forums.huduser.gov/member.php?action=profile&uid=218857
چهارشنبه 26 تیر 1398 ساعت 22 و 28 دقیقه و 39 ثانیه
Good - I should definitely pronounce, impressed with your
web site. I had no trouble navigating through all the tabs as well as related info ended up
being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before
you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or anything, site theme .
a tones way for your client to communicate. Nice task.
http://www.colegiosentli.edu.mx/portal/index.php/forum/user/298769-jensby06mcgowan
چهارشنبه 26 تیر 1398 ساعت 22 و 19 دقیقه و 51 ثانیه
Magnificent beat ! I wish to apprentice while you amend your website, how
could i subscribe for a blog website? The account aided me a acceptable deal.
I had been tiny bit acquainted of this your broadcast provided bright clear concept
https://thinfi.com/b6c1
چهارشنبه 26 تیر 1398 ساعت 21 و 50 دقیقه و 52 ثانیه
Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website?
I'm getting tired of Wordpress because I've had problems with hackers and I'm looking at options for another platform.
I would be awesome if you could point me in the direction of a good
platform.
http://www.yourfilelink.com/get.php?fid=2051559
چهارشنبه 26 تیر 1398 ساعت 21 و 50 دقیقه و 16 ثانیه
I like this web site very much, Its a really nice office to read and obtain info.
http://petersenpetersen39.jigsy.com/entries/general/Everything-have-To-find-Out-About-Muscle-Building-Diets
چهارشنبه 26 تیر 1398 ساعت 21 و 22 دقیقه و 18 ثانیه
I truly value your piece of work, Great post.
https://dailyuploads.net/gww81it22qr6
چهارشنبه 26 تیر 1398 ساعت 21 و 20 دقیقه و 34 ثانیه
Everyone loves what you guys are up too. Such clever work and coverage!

Keep up the good works guys I've included you guys to our blogroll.
https://juel73corneliussen.tumblr.com/post/185714495915/weight-loss-issues-tips-on-how-to-deal-with
چهارشنبه 26 تیر 1398 ساعت 21 و 17 دقیقه و 06 ثانیه
Needed to create you one bit of note to give many thanks over again for all the beautiful solutions you've discussed in this case.
It is really tremendously generous with people like you to allow extensively what exactly most of us might have supplied as an electronic book to make some bucks on their own,
primarily now that you might have done it in case you decided.

Those tricks additionally acted as the great way to realize that most people have the same fervor similar to mine to
know good deal more with respect to this matter.
I believe there are thousands of more pleasurable opportunities
in the future for individuals who take a look at your website.
http://firsturl.de/6VYUG9I
چهارشنبه 26 تیر 1398 ساعت 21 و 13 دقیقه و 29 ثانیه
I always was interested in this topic and still am, appreciate it for putting up.
https://www.plurk.com/payne79outzen
چهارشنبه 26 تیر 1398 ساعت 19 و 49 دقیقه و 25 ثانیه
Hi there, just turned into alert to your weblog through Google, and located that it's
truly informative. I am gonna be careful for brussels.
I'll appreciate when you proceed this in future.
Numerous other folks might be benefited from your writing. Cheers!
https://foursquare.com/user/548857883/list/facial-natual-skin-care--know-which-best-products
چهارشنبه 26 تیر 1398 ساعت 19 و 46 دقیقه و 59 ثانیه
I will immediately seize your rss feed as I
can not in finding your e-mail subscription link or e-newsletter service.
Do you have any? Please allow me understand so that I may just subscribe.
Thanks.
https://userscloud.com/vpi9r9qlicgg
چهارشنبه 26 تیر 1398 ساعت 19 و 45 دقیقه و 12 ثانیه
I was recommended this web site by way of my cousin. I am not sure whether or
not this post is written by way of him as nobody else recognize such targeted
approximately my trouble. You're amazing! Thanks!
https://www.smashwords.com/profile/view/johnstonbrantley1
چهارشنبه 26 تیر 1398 ساعت 18 و 54 دقیقه و 40 ثانیه
I was honored to receive a call coming from a friend as soon as he found out the important suggestions shared on your own site.
Browsing your blog article is a real wonderful experience.
Thanks again for thinking about readers at all like me, and I would like for you the best of achievements being
a professional in this field.
https://www.file-upload.com/4ywjcm0gufpt
چهارشنبه 26 تیر 1398 ساعت 18 و 23 دقیقه و 51 ثانیه
Hello there! This article could not be written much better!
Going through this post reminds me of my previous roommate!
He constantly kept preaching about this. I will forward this article to him.
Fairly certain he will have a very good read.
I appreciate you for sharing!
https://www.revistasur.cl/revistasur.cl/
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 ساعت 15 و 53 دقیقه و 13 ثانیه
ウブロスーパーコピー時計販売、ウブロ時計コピー優良店!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30